5 Zi'l-ka'de 1438 | 29 Temmuz 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Ölümcül birincilik
Uyuşturucu belası, ihmaller ve tedbirsizliğin de etkisiyle büyüdü, büyüdü ve gençliğimizi resmen avucunun içine aldı. Türkiye, artık uluslararası verilere göre de uyuşturucunun “zirvesine” yerleşti. BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi’nin uyuşturucu raporuna göre Türkiye, sentetik uyuşturucu sebebi ile ölümlerin en çok yaşandığı ülke oldu. Uyuşturucu kullanım yaşının ilkokul çağına kadar düştüğü ve güpegündüz uyuşturucu kullanım manzaralarının artık kanıksandığı Türkiye’de, bu acı tablonun baş aktörü olarak ucuz ve kolay temin edilen bonzai gösteriliyor.
21.06.2017 / 11:12
BM Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Dairesi (UNODC), Türkiye ve dünyanın uyuşturucu raporunu açıkladı. Sentetik uyuşturucu kullanımı sonucunda yaşanan ölümlerde Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada olurken, en yaygın olarak kullanılan uyuşturucu ise bonzai olarak açıklandı. Dünya nüfusunun yüzde 5’lik dilimi yani 250 milyon kişi, en az bir uyuşturucu madde kullanmış oluyorken, dünya genelinde 183 milyon kullanıcıyı batağına çeken esrar ise en yaygın uyuşturucu olarak kayıtlara geçti. Dünyada uyuşturucuya bağlı ölümler önceki yıllara kıyasla sabit kalarak, 207 bin olarak ifade edildi. Eroin son iki yılda Kuzey Amerika, Orta ve Batı Avrupa’da hızla tırmanışa geçti.

Genellikle genç nesilleri hedef alan ve Türkiye’nin korkulu rüyası haline gelen bonzai, neredeyse her gün bir can almaya devam ediyor. BM’nin hazırladığı verilere göre hazırlanan uyuşturucu raporunda; Türkiye, sentetik uyuşturucu kullanımında ölümlerin en çok yaşandığı ülke olarak birinci sırada yerini aldı.
 

“ŞİFRELERİN” FARKINDA OLUNMALI
 

11 yaşına kadar düşen uyuşturucu bağımlılığı, ailelerin korkulu rüyası oldu. Uyuşturucu kullanan çocukların, gizli kelimelerle anlaştığı ve bu sayede ailelerinin dikkatini çekmediği ortaya çıkınca narkotik polisi tarafından aileleri uyarmak için 70 kelimelik bir sözlük hazırlandı. 
 

DİKKATLİ OLUNMALI...
 

Uyuşturucu batağına düşmüş çocuklar için “gökkuşağı, cennet, fişek” kelimeleri uyuşturucu hap ve bonzai anlamına gelirken, ecstasy için “kamyon şoförleri, beyaz kumrular, pıt, yardımcı pilotlar, 007, pilot, uçuş”, bonzai için de “çimen, fişek, ice, ölüm tribi, beyin fırtınası” kelimeleri kullanılıyor. Ailelerin bu tehlikeye ve “şifreli kelimelere” karşı çok dikkatli olması gerekiyor.
 

UYUŞTURUCUYA DEV DARBE!
 

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 6 aylık çalışmanın ardından gerçekleştirdiği dev narkotik operasyonuyla zehir tacirlerine ağır darbe vurdu. 200’e yakın gözaltının gerçekleştirildiği operasyonun Türkiye rekoru olduğu ifade edildi. Operasyonda 2 kilo 169 gram esrar maddesi, 417 adet uyuşturucu hap, 90 paket satışa hazır eroin maddesi, 46 paket satışa hazır taş kokain, 12 paket satışa hazır sentetik kannabinoid maddesi, 13 adet tabanca, 10 adet pompalı tüfek, 30 adet 9 mm tabanca mermisi ele geçirildi.
 

“AİLELERE EĞİTİMLER VERİLMELİ”
 

Psikolog Kerem Gümüş: “Her şeyde olduğu gibi madde bağımlılığında da en büyük etkenlerden biri yine ailedir. Gençlerden ziyade öncelik olarak anne babaların madde bağımlılığı noktasında ciddi bilgilendirme alması gerekir. Zira anne baba tarafından yeterli düzeyde duygusal gereksinimleri karşılanmayan çocukların madde bağımlılığına eğilim oranı maalesef ki yüksektir. Ailenin madde kullanımı noktasında sınırları iyi belirleyip, toleransı çok düşük olmalıdır. Öbür türlü çocuğun modaya, medyaya, arkadaş çevresine uyabilen bir çocuk olması işten bile değildir.” 
 

“70 KELİMELİK UYUŞTURUCU SÖZLÜĞÜ HAZIRLANIYOR”
 

Uyuşturucu kullanan çocukların, gizli kelimelerle anlaştığı ve bu sayede ailelerinin dikkatini çekmediği ortaya çıkınca narkotik polisi tarafından aileleri uyarmak için 70 kelimelik bir sözlük hazırlanmaya başladı. Uyuşturucu batağına düşmüş çocuklar için, “gökkuşağı, cennet, fişek” kelimeleri uyuşturucu hap ve bonzai anlamına gelirken, ecstasy için ise “kamyon şoförleri, beyaz kumrular, pıt, yardımcı pilotlar, 007, pilot, uçuş” , bonzai için de “çimen, fişe, ıce, ölüm tribi, beyin fırtınası” kelimeleri kullanılıyor.
 

“UYUŞUYORUZ”
 

Türkiye’de her geçen yıl artan uyuşturucu kullanımı ise artık çok tehlikeli bir boyut almaya başladı. BM Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Dairesi (UNODC) verilerine göre, sentetik uyuşturucu kullanımı sebebiyle yaşanan ölümlerde Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada…  2015 yılı verilerine göre 580 kişi yüksek dozda uyuşturucu kullanımı nedeniyle hayatını kaybetti. Sentetik uyuşturucunun en yaygın olarak kullanılanı bonzai olurken, bu uyuşturucunun ucuz ve temin edilebilir olması ölümlerin artmasına alt yapı sağlıyor.
 

HABERLERDE DAHİ ARTIŞ VAR
 

Medyanın sürekli gündeme taşıdığı uyuşturucu belası için 2017 yılının ilk 6 ayında, 39 bin 896 haber yapıldığı gözlemlenirken, geçtiğimiz yılın 6 aylık kısmında ise bu rakam 32 bin 379’du. Son yıllarda yaygın bir biçimde kullanılan ve ölümlere sebebiyet veren bonzai hakkında ise altı ayda 4 bin 889 haber yapıldı.
 

ANKARA OPERASYONU, ‘TÜRKİYE REKORU’
 

Daha dün, Ankara’da ‘Türkiye’nin en büyük uyuşturucu operasyonu’ yapıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 6 aylık çalışmanın ardından gerçekleştirdiği dev narkotik operasyonuyla zehir tacirlerine ağır darbe vurdu. 200’e yakın gözaltının gerçekleştirildiği operasyonun Türkiye rekoru olduğu ifade edildi. Operasyonda 2 kilo 169 gram esrar maddesi, 417 adet uyuşturucu hap, 90 paket satışa hazır eroin maddesi, 46 paket satışa hazır taş kokain, 12 paket satışa hazır sentetik kannabinoid maddesi, 13 adet tabanca, 10 adet pompalı tüfek, 30 adet 9 mm tabanca mermisi ele geçirildi.
 

“AİLELERE EĞİTİM VERİLMELİ”
 

Uyuşturucu bataklığına kaptırdığımız gençlerimiz için Milli Gazete’ye açıklamalarda bulunan Psikolog Kerem Gümüş, en önemli detayın aile olduğunu söyledi ve ailelere eğitimler verilmesi gerektiğini belirtti. Gümüş, “Her şeyde olduğu gibi madde bağımlılığında da en büyük etkenlerden biri yine ailedir. Gençlerden ziyade öncelik olarak anne babaların madde bağımlılığı noktasında ciddi bilgilendirme alması gerekir. Zira anne baba tarafından yeterli düzeyde duygusal gereksinimleri karşılanmayan çocukların madde bağımlılığına eğilim oranı maalesef ki yüksektir. Ailenin madde kullanımı noktasında sınırları iyi belirleyip, toleransı çok düşük olmalıdır. Öbür türlü çocuğun  modaya, medyaya, arkadaş çevresine uyabilen bir çocuk olması içten bile değildir” diye konuştu.
 

“GENÇLER SAHİPSİZ BIRAKILIYOR”
 

Gazetemize konuyla alakalı konuşan Eğitimci-Yazar İbrahim Veli, “BM raporuna göre, yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 5’i, bir başka deyişle 15-64 yaşları arasında yaklaşık 250 milyon kişinin 2014 yılında en az bir uyuşturucu madde kullandığı gerçeği dünya gençliğinin sahipsiz bırakıldığının bir göstergesidir. Gençler bu durumda sürüklenmekte ve bağımlılıkla bu durumu aşmaya çalışmaktadır. Dünya ile olan hızlı entegrasyon ülkemiz açısından gençlerimizin durumu da aynı oranlara sürüklemektedir” ifadelerini kullandı.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
HSK'dan 3 Yeni Kararname: 110 hakim ve savcı yeni göreve atandı
Sessiz kaldıkça saldırıyor!
Sinan Oğan'ın MHP'den ihracı kesinleşti
Cengiz Ünder resmen AS Roma'da
15 Temmuz’u Avrupa biliyordu
CHP'den AKP'ye tepki: 'Meclis'te 15 temmuz anmasında Kılıçdaroğlu konuşturulmuyor'
Kardeşliğimizi zedelemeyelim
BBP'den Adalet Yürüyüşü mitingi kararı
Başbakan Yardımcısı Canikli: ByLock kullanan vekil ya da bakan yok
Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz yürüyüşüne katılacak
AKP'li Ömer Dinçer'den 'Adalet Yürüyüşü' çıkışı : 28 Şubat dönemindeki roller tersine döndü
MİT TIR'ları sanıklarının avukatı tahliye edildi
Türk gemisine Yunan ateşi
İstanbul'da 5 bin polisle asayiş uygulaması
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
Hayati haftaya girildi
Sınır karakolu yakınlarına top mermisi düştü
Kuzey Irak'a hava harekatı
Masada kalmasın
ODTÜ tuvaletlerinde kadın-erkek ayrımı kalktı
 
Siyonist İsrail polisi namaz sonrası cemaatten 13 kişiyi yaraladı
İslam Birliği’ne inanmalıyız
İşgal polisi, Aksa kapısındaki cemaate saldırdı
20 Temmuz yeniden doğuştur
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Darbenin üssüne yürüyoruz
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa KAYA
Kudüs Ana Gibidir
Hayati OTYAKMAZ
Şu iki adamdan beni kurtar!
Atilla MEHDİGİL
Kral çıplaak! Kral çıplaak! Kral çıplaak!
Feyzullah AYDOĞAN
Öğretmen atamalarında hakkaniyet ve liyakat yerine siyaset iddiası
Mustafa İŞCAN
Doğum borçlanmasını kadın bakan çözer mi?
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Ekrem ŞAMA
15 Temmuz programları
İshak BEYAZAY
Ey Kudüs! Kanayan yaram!
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Fitne ve Fesat Yangınları
Ali Haydar HAKSAL
Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Hedefin Yeni Adı: “Camdan Saray”
Zeki CEYHAN
İzi kaybolan silahlar!
Mevlüt ÖZCAN
Sihir ve büyü helak eder
Mahmut TOPTAŞ
Fidanlar!
Prof.Dr.Ata ATUN
Anastasiadis’in politik iflası
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm Coğrafyası ve “Kaostan Kaynaklanan Düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam ve Beni İsrail
Mustafa YILDIRIM
Yaş yetmiş hâlâ emekli olamamış
Burak KILLIOĞLU
Sessizlik ve atalet…
Şakir TARIM
Kudüs ve Filistin’e Adil Düzen ihtiyacı
İsmail KILLIOĞLU
Kör göze sürme çekmek
İbrahim VELİ
Olağanüstü miting olağandışı katılım
Abdülkadir ÖZKAN
Irak’tan sonra Suriye petrolü de paylaşıldı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz