5 Zi'l-ka'de 1438 | 29 Temmuz 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
“Trump, Filistin davasını tasfiye etmeye çalışıyor”
Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye: “Trump iktidara gelmesinden bu yana, İsrail’in de baskılarıyla Filistin davasını tasfiye etmek amacıyla Arap ve İslam dünyasındaki güçleri şantajlarla kontrol altına almaya çalışıyor. Arap ülkelerindeki kardeşlerimiz Hamas konusunda içiniz rahat olsun. Zira Hamas’tan size sadece hayır ve iyilik gelecektir. Hamas, mücadelesini sadece Filistin topraklarında sürdürme ilkesine bağlıdır. İslam dünyasında akan kanın durması ve Arap ülkeleri arasında ihtilaf konusu olan sorunların çözülmesi ancak diyalogla olur.”
07.07.2017 / 09:24
ABD Başkanı Trump’ı eleştiren Heniyye, “Trump iktidara gelmesinden bu yana, İsrail’in de baskılarıyla Filistin davasını tasfiye etmek amacıyla Arap ve İslam dünyasındaki güçleri şantajlarla kontrol altına almaya çalışıyor.” diye konuştu.  Hamas’ınTrump’ın projelerine karşı var gücüyle mücadele edeceğini vurgulayan Heniyye, şunları söyledi: “Filistin halkının menfaatleriyle çelişen ve başkenti Kudüs olan bağımsız egemen bir Filistin devletinin kurulmasıyla örtüşmeyen hiçbir çaba ve çözüm başarıya ulaşamayacaktır. Biz bedeli ne olursa olsun bu projelere karşı güçlü bir şekilde duracağız. ABD’nin kutsallarımıza yönelik tekrar edegelen emirlerine cevap vermeyi ise Filistin’in resmi politikasının yaşadığı krizden daha tehlikeli görüyoruz.”
 

Filistin iç sorunları

Heniyye, Hamas ile Fetih hareketleri arasındaki sorunların son bulması ve Filistin iç barışının sağlanması için çabalarını sürdürmeye devam edeceğini belirterek, “Hamas’ın önceliği Filistin içinde uzlaşının sağlanması ve tüm Filistinli grup ve tarafların yer alacağı ulusal bir birlikteliği sağlamaktır.” ifadelerini kullandı. Ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması ve Filistin halkına karşı sorumluluğunu yerine getirecek bir yönetimin oluşturulması çağrısı yapan Heniyye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas’ın Gazze’de bakanlıkları idare etmek amacıyla kurduğu İdari Konseyi ilga etme çağrısını da reddetti.  Heniyye, Abbas liderliğindeki Filistin yönetimine Gazze Şeridi’ne yönelik baskı ve ambargolarına son vermesi çağrısı yaparak, “Aldığınız bu önlemler Filistin’in milli toplumsal dokusuna zarar verdi.” diye konuştu.
 

Arap ülkeleriyle ilişkiler

Heniyye, Hamas’ın Arap ve İslam ülkelerinde yaşanan çatışma ve ihtilaflardan uzak durma politikasına sıkı sıkıya bağlı olduğuna vurguladı. Hamas’ın, iç işlerine karışmadan Arap ve İslam ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye çalıştığına dikkati çeken Heniyye, şunları kaydetti:  “Arap ülkelerindeki kardeşlerimiz Hamas konusunda içiniz rahat olsun. Zira Hamas’tan size sadece hayır ve iyilik gelecektir. Hamas, mücadelesini sadece Filistin topraklarında sürdürme ilkesine bağlıdır. Hamas’ın pusulası Kudüs, savaşı da sadece Siyonist düşman ile olacaktır.” Hamas’ın önümüzdeki dönemde Arap ve İslam ülkeleriyle yeni bir sayfa açacağını da açıklayan Heniyye, “Filistin davasına destek veren her tarafa ve Arap-İslam ülkelerine yönelik yeni bir açılım yapacağız.” dedi.
 

Körfez krizi 

Heniyye, Hamas’ın Arap coğrafyasında yaşanan krizlere ilişkin tavrının net olduğunu ifade ederek, hareketinin gerilimi düşüren ve Körfez ülkeleri ile Arap birliğini sağlayacak her türlü çabaya destek verdiğini söyledi.  Hamas’ın ümmetin birliğinden yana olduğunu vurgulayan Heniyye, “İslam dünyasında akan kanın durması ve Arap ülkeleri arasında ihtilaf konusu olan sorunların çözülmesi ancak diyalogla olur.” diye konuştu Hamas lideri ayrıca, Katar’ın her zaman Filistin halkının ve Gazze’nin yanında durduğunu hatırlatarak, “Başta Filistin halkına destek olan Katar’a; Gazze’ye ve Filistin’e her türlü maddi yardımı sağlayan Türkiye’ye ve Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’na silah ve askeri yardım sağlayan İran İslam Cumhuriyeti’ne teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.
 

Geri dönüş hakkı

Heniyye, 1948’de İsrail devletinin kurulmasıyla göçe zorlanan yüz binlerce Filistinli için öne sürülen “alternatif vatan” söylemlerini reddettiklerini belirtti. Filistinlilerin dönüş hakkının korunması ve “alternatif vatan” projelerine karşı bir Arap-Filistin stratejisinin geliştirilmesi çağrısı yapan Heniyye, “Filistinli mültecilerin sorunu unutulmayacak bir sorundur ve mülteciler Filistin davasının cevheri olmaya devam edecektir. Zira mülteci sorunu başlı başına siyasi bir sorundur ve tavizlerle vazgeçilecek bir hak değildir, geri dönüş hakkı kutsaldır.” dedi.
 

Mısır ile ilişkiler

Heniyye, son dönemde Hamas ile Mısır arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığına da dikkati çekti. Hamas lideri, “Mısır ile ilişkilerimiz iyi şekilde gelişiyor. Son dönemde Mısır makamlarıyla yaptığımız görüşmelerin yakında Gazze’deki yaşam koşullarına olumlu yansımaları olacak.” ifadelerini kullandı. Mısır ile ilişkilerde son dönemde görülen gelişmeleri “nitelikli bir atılım” olarak niteleyen Heniyye, “Mısır’ın Filistin davası ve Filistin ile ilgili her konuda yeniden rol alacağını umut ediyoruz. Yüksek bir sorumlulukla Mısır ile ilişkilerimizi takip ediyoruz.” dedi. Görüşmeler neticesinde Mısır makamlarının Gazze’deki insani krizi hafifletmek amacıyla bir dizi karar aldığını ve uygulamaya koyduğunu dile getiren Heniyye, Refah Sınır Kapısı’nın, devam eden restorasyon ve düzenleme çalışmalarının ardından yakın zamanda açılacağının altını çizdi.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Siyonist askerleri bir Filistinliyi şehit etti
Siyonist İsrail polisi namaz sonrası cemaatten 13 kişiyi yaraladı
Dışişleri'nden İsrail'in küstah sözlerine tepki: Haddini bilmez
İş dünyasından Mescid-i Aksa tepkisi
İşgal polisi, Aksa kapısındaki cemaate saldırdı
Mescid-i Aksa ibadete açıldı
Kurtarılan(!) Musul
Ali Karadaği: Körfez krizi Siyonist projeye hizmet ediyor
Koalisyona üç ülke daha katıldı
İbadi Musul'da zafer ilan etti
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
Avusturya'dan Zeybekci'ye giriş yasağı
Suriye'de ateşkes için anlaşmaya varıldı
“Trump, Filistin davasını tasfiye etmeye çalışıyor”
Srebrenitsalıların adreslerine ulaştırılamayan mektupları
"Türkiye Katar'a sadık kalmaya devam edecek"
Avrupa’da İslam düşmanlığı
Mısır 2 adayı bugün Suudi Arabistan'a veriyor
İsrail Suriye'ye hava saldırısı düzenledi
Aracını cami önündeki insanların üzerine sürdü
 
Siyonist İsrail polisi namaz sonrası cemaatten 13 kişiyi yaraladı
İslam Birliği’ne inanmalıyız
İşgal polisi, Aksa kapısındaki cemaate saldırdı
20 Temmuz yeniden doğuştur
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Darbenin üssüne yürüyoruz
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa KAYA
Kudüs Ana Gibidir
Hayati OTYAKMAZ
Şu iki adamdan beni kurtar!
Atilla MEHDİGİL
Kral çıplaak! Kral çıplaak! Kral çıplaak!
Feyzullah AYDOĞAN
Öğretmen atamalarında hakkaniyet ve liyakat yerine siyaset iddiası
Mustafa İŞCAN
Doğum borçlanmasını kadın bakan çözer mi?
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Ekrem ŞAMA
15 Temmuz programları
İshak BEYAZAY
Ey Kudüs! Kanayan yaram!
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Fitne ve Fesat Yangınları
Ali Haydar HAKSAL
Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Hedefin Yeni Adı: “Camdan Saray”
Zeki CEYHAN
İzi kaybolan silahlar!
Mevlüt ÖZCAN
Sihir ve büyü helak eder
Mahmut TOPTAŞ
Fidanlar!
Prof.Dr.Ata ATUN
Anastasiadis’in politik iflası
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm Coğrafyası ve “Kaostan Kaynaklanan Düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam ve Beni İsrail
Mustafa YILDIRIM
Yaş yetmiş hâlâ emekli olamamış
Burak KILLIOĞLU
Sessizlik ve atalet…
Şakir TARIM
Kudüs ve Filistin’e Adil Düzen ihtiyacı
İsmail KILLIOĞLU
Kör göze sürme çekmek
İbrahim VELİ
Olağanüstü miting olağandışı katılım
Abdülkadir ÖZKAN
Irak’tan sonra Suriye petrolü de paylaşıldı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz