5 Zi'l-ka'de 1438 | 29 Temmuz 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
MHP'den 15 Temmuz açıklaması: Bize davet gelmedi
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Saat 13.00'te Meclis Genel Kurulunda yapılacak toplantıya MHP olarak katılacağız. Ondan sonraki programlarla ilgili herhangi bir bilgimiz ve MHP Meclis Grubu olarak bize ulaşmış bir davet söz konusu değil." dedi. AK Parti ve MHP'nin ortak imzasının bulunduğu teklifin komisyon aşamasına kadar olan sürecini anlatan Akçay, ilgili açıklama, yorum ve tepkileri yakından takip ettiklerini belirtti.
13.07.2017 / 09:50

MHP olarak müzakere ve uzlaşı kültürünü yaşatmaya gayret gösterdiklerini, bu nedenle Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin direktifleriyle yapılan çalışmalara makul düzeyde destek olduklarını, olmaya da devam edeceklerine değinen Akçay, "Dört gündür diğer parti sözcülerinden yapılan açıklamalara baktığımızda değişiklik teklifinin iyi okunmadığı, incelenmediği ve anlaşılmak istenmediği sonucuna ulaşıyoruz. Özellikle anamuhalefet partisi CHP'nin içerisine düştüğü çelişkiyi hayretle izliyoruz." ifadesini kullandı.
 

Teklifin, 24. Dönem İçtüzük Uzlaşma Komisyonunda uzlaşılan düzenlemeleri içerdiğini bu nedenle eleştirileri anlamanın mümkün olmadığını vurgulayan Akçay, şöyle devam etti: "Ey CHP sen nasıl bir anamuhalefet partisisin? Sen adaleti sokakta arayıp, FETÖ'nün, PKK'nın gölgesinde yürüyeceğine Mecliste inisiyatif ve sorumluluk alsana. Sen anayasa değişikliğinde de böyle yaptın. Milletin sana verdiği görevi ve iradeyi göstermedin. Ey CHP 23 ve 24. dönem İçtüzük Uzlaşma Komisyonlarında yer aldın mı? Aldın. 8 Haziran'da Meclis Başkanı ile yaptığımız toplantıdan itibaren boş yaygara yapıyorsun. 'Katılmam, katkı vermem, uzlaşmam' diyorsun. 'Davet etsinler gitmeyeyim, davet etmesinler küseyim' diyorsun. Sen gerçekten sorumluluğun bilincinde bir Meclis grubu olsaydın böyle davranmazdın."
 
Akçay, CHP'nin "teklifin komisyon aşamasına tarihe not düşmek ve eleştirilerini yapmak üzere katılacağı, Genel Kurul aşamasında ise AK Parti ve MHP'yi baş başa bırakacağı" yönünde açıklamalar geldiğini bildirdi. Akçay, "CHP'ye tavsiyemiz; Genel Kurula katılmayacaksanız, bari Kılıçdaroğlu'yla o çok sevdiğiniz sokağa tekrar inin de Ankara-İstanbul arasında iki tur daha atın. Yalnız unutmayın bu girdiğiniz sokak siyaseti çıkmaz sokaktır. Bu gidişle ya sokakta kaybolacaksınız yada çıkmaz sokağa saplanacaksınız." ifadesini kullandı.
 
MHP'nin sorumlu muhalefet anlayışı içinde hareket ettiğini, CHP'nin ise Türkiye düşmanlarına yanaşma olduğunu ileri süren Akçay, iki partinin eşit koşullarda müzakere ve mutabakat ile İçtüzük teklifine imza attığının altını çizdi.
 
Akçay, şu değerlendirmelerde bulundu: "CHP İçtüzük değişikliğindeki hangi düzenlemeden rahatsız? Yemin etmeyen milletvekilinin milletvekili  
 
hak ve yetkilerinden yararlanamayacak olmasından mı rahatsızlar? Mecliste Türk Milletinin tarihi ve ortak geçmişine hakaret edilemeyeceğinden, anayasanın ilk 4 maddesine aykırı beyanda bulunulamayacağından, Türkiye Cumhuriyetinin anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullanılamayacağından mı rahatsızlar? CHP kimlerle hareket ediyor, kimlere hizmet ediyorlar? Diyorlar ki, 'MHP kağıt üzerinde muhalefet yapıyor.' Biz MHP'yi. Mecliste muhalefet hakkımızı ve yetkimizi büyük Türk milletinden alırız. Bizim muhalefetimizin sınırları Türk milletinin birliği, Türk devletinin dirliği, Türk vatanının bütünlüğüdür. Terör örgütleriyle kolkola yürüyenler, terör örgütlerinin sözcülüğünü yapanlar kim adına muhalefet yaptığını zannediyor? MHP milli muhalefetin ve milli mukavemetin adresidir."
 
Akçay, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP ve HDP'nin teklifin alt komisyona sevk edilmesi talebini nasıl karşıladıkları sorusuna Akçay, "Komisyonda görüşmeler başladığında CHP ve HDP'nin tutumuna göre hareket edeceğiz. Katkı vermek mi istiyorlar yoksa sadece engelleme ve şov yapma amacındalar mı? Bunu hep birlikte görecek, ondan sonra tutumumuzu belirleyeceğiz." dedi.
 
Akçay, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında Mecliste saat 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan sabah saat 02.32'de düzenlenecek tören için CHP ve HDP'ye çağrı yapılmadığının ifade edilmesi ve değerlendirmesinin sorulması üzerine ise "Saat 13.00'te Meclis Genel Kurulunda yapılacak toplantıya MHP olarak katılacağız. Ondan sonraki programlarla ilgili herhangi bir bilgimiz ve MHP Meclis Grubu olarak bize ulaşmış bir davet söz konusu değil." dedi.
 
Erkan Akçay, saat 02.32'deki etkinliğe ilişkin davetin, bizzat Genel Başkan Bahçeli'ye yapılıp yapılmadığıyla ilgili ise bilgisi olmadığını kaydetti.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Mazlumun sesi olmak için Yenikapı’dayız
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rivlin ile görüştü
Darbenin üssüne yürüyoruz
MHP'den 15 Temmuz açıklaması: Bize davet gelmedi
Hukuksuzluğun belgesi
Koray Çalışkan gözaltına alındı
Başbakan Yıldırım: 'Sağlık olsun Türkiye Kıbrıs için elinden geleni yaptı'
Saadet Partisi, CHP'nin mitingine katılmayacağını duyurdu
Kılıçdaroğlu 'provokasyon duyumunu' ilk kez açıkladı
Feyzioğlu’ndan ‘Adalet Yürüyüşü’ açıklaması: Katılmıyoruz, çünkü...
Gemlik'te bir polis şehit oldu
WhatsApp'ın 'pişman oldum' özelliğine geri sayım
'Dur' ihtarına uymayan genci vurdu 10 yıl hapis aldı
YAŞ öncesi TSK'da kritik değişiklik
Sonunda namlular Türkiye’ye dönecek
SAT’lar ve özel harekatçılar… Dünya Türkiye’nin bu operasyonunu konuşuyor!
Kardeşliğin harcı Milli Görüş’tür
“Türkiye’nin yeni bir vizyona ihtiyacı var”
AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım oldu
Hanefi Avcı'ya beraat
 
Siyonist İsrail polisi namaz sonrası cemaatten 13 kişiyi yaraladı
İslam Birliği’ne inanmalıyız
İşgal polisi, Aksa kapısındaki cemaate saldırdı
20 Temmuz yeniden doğuştur
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'tek tip kıyafet' açıklaması
Allah’a şükür salâlar galip geldi
Darbenin üssüne yürüyoruz
Karamollaoğlu: Akla ziyan bir tutuklama
Suudi Arabistan'dan Katar açıklaması
EN ÇOK
Yazarlar
Mustafa KAYA
Kudüs Ana Gibidir
Hayati OTYAKMAZ
Şu iki adamdan beni kurtar!
Atilla MEHDİGİL
Kral çıplaak! Kral çıplaak! Kral çıplaak!
Feyzullah AYDOĞAN
Öğretmen atamalarında hakkaniyet ve liyakat yerine siyaset iddiası
Mustafa İŞCAN
Doğum borçlanmasını kadın bakan çözer mi?
Şeref KAÇMAZ
NORM-ALLEŞ(m)İ – YORUM
Ekrem ŞAMA
15 Temmuz programları
İshak BEYAZAY
Ey Kudüs! Kanayan yaram!
Mustafa GEÇER
TÜRKİYE’NİN BATILILAŞMA SORUNU
Mustafa BİLGEN
Hz PEYGAMBER (s.a.v.)’İN SİYASETÇİYE ÖĞÜTLERİ
Uzm.Dr. Ali AYDIN
Soğuk Parmaklar Hangi Hastalıklarda Görülür
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Fitne ve Fesat Yangınları
Ali Haydar HAKSAL
Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Hedefin Yeni Adı: “Camdan Saray”
Zeki CEYHAN
İzi kaybolan silahlar!
Mevlüt ÖZCAN
Sihir ve büyü helak eder
Mahmut TOPTAŞ
Fidanlar!
Prof.Dr.Ata ATUN
Anastasiadis’in politik iflası
Prof. Dr. Burhanettin Can
İslâm Coğrafyası ve “Kaostan Kaynaklanan Düzen”
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam ve Beni İsrail
Mustafa YILDIRIM
Yaş yetmiş hâlâ emekli olamamış
Burak KILLIOĞLU
Sessizlik ve atalet…
Şakir TARIM
Kudüs ve Filistin’e Adil Düzen ihtiyacı
İsmail KILLIOĞLU
Kör göze sürme çekmek
İbrahim VELİ
Olağanüstü miting olağandışı katılım
Abdülkadir ÖZKAN
Irak’tan sonra Suriye petrolü de paylaşıldı
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz