2 Recep 1439 | 19 Mart 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Büyük tartışma
Son günlerde süregelen “yurtdışı hesapları ve para transferleri” tartışması, iktidar ve muhalefetin grup toplantılarına taşındı. Ortaya atılan iddialar ve karşılıklı suçlamalar dün siyasetin gündemine oturdu. Düşük dozajlı açıklamalarla devam eden süreçte dil iyice sertleşti. Taraflar karşılıklı olarak istifa çağrılarını yineledi.
29.11.2017 / 08:22

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel BaşkanıRecep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada yorgun metallerden sonra, kendi adı üzerinden partisindeki iş takibi yapan istismarcıları hedef aldı. Erdoğan dün TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu ve toplantı sonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ERDOĞAN İSTİSMARCILARINDAN RAHATSIZ!

Erdoğan özetle şunları söyledi: “Bürokrasi başta olmak üzere pek çok yerde nerede işinin altından kalkamayan tembellik yapan sorumluluğun yükünü taşıyamayan biri varsa şu tarz ifadelerle işin içinden çıkmak istiyor. ‘Beyefendi öyle istiyor, Cumhurbaşkanımız böyle istiyor, Külliye böyle istiyor.’ Ben birisine bir şey söyleyeceksem, bir konuda tavır koyacaksam, irade beyan edeceksem kimseyi aracı koymama gerek yok. Bunu bizzat kendim yaparım. ‘Beyefendi Cumhurbaşkanı öyle istiyor’ sözü bürokratik oligarşinin şifresi haline dönüştü. Sorun çözme makamında olduğu halde sürekli şikâyet eden suçu başkasına atan bizi bahane ederek kendini temize çıkarmaya çalışan herkes benim gözümde başarısız kişidir. Cumhurbaşkanı olarak işini yapan herkesin en büyük yardımcısı destekçisi olacağım. Önüme gelen her konuda kararımı muhataplarıma olumlu ya da olumsuz ifade etmişimdir. Yıllarca bürokratik oligarşi ile mücadele ettik. Şahsım üzerinden bürokratik oligarşi inşa etmeleri asla kabul edilebilir değil. Hiçbir kurumda hiçbir teşkilatta şahsımın adı kullanılarak kurallar kaideler dışında iş yapılmasına müsaade etmem. Bizzat, ben bir bakanımı, bürokratı aramıyorsam babamın oğlu olsa kapıdan geri koyun.”

DÜNÜRLERİ KARIŞTIRMAK SAÇMALIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun, belge açıklaması hakkında ise, şunları kaydetti: “Kılıçdaroğlu’na ya iddialarını ispat etmesi ya da özür dilemesi çağrısını yaptım. Bununla da kalmadım iddialarını ispat ederse cumhurbaşkanlığını bırakacağımı söyledim, ispat edemezse de kendisinin siyaseti bırakmasını talep ettim. Güya belge açıklayacakmış. Geçmişte defalarca bizimle ilgisi olmadığı ispatlanmış konuları ısıtıp ısıtıp gündeme getirdi. Bu da kendine bir yerlerden bir şeyler gönderiliyor onlarla uğraşıyor. Benim yurtdışına milyonlarca liralık paralar gönderdiğimi söylüyor. Belgesi var mı yok. Meselenin dünürlere kadar götürülmesi saçmalığın dik alası.”

“BANKALARIN RESMÎ KAYITLARI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde kraliyete bağımlı Man Adası’nda

1 sterlin sermaye ile kurulan şirkete para transferleri yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, bütün bu paraların swift mesajlarının ellerinde olduğunu belirterek, “Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurtdışı şirketin kayıtlarında da var” iddiasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde kraliyete bağımlı Man Adası’nda 1 sterlin sermaye ile kurulan şirkete para transferleri yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Man Adası’ndaki şirketin hesabına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın 1 milyon 450 bin dolar gönderdiğini öne sürdükten sonra şöyle devam etti: “4 Ocak 2012; Ahmet Burak Erdoğan 2 milyon 300 bin dolar gönderiyor. Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. ‘Bu beni tatmin etmez’, ‘Bankaların dekontu lazım’ dedim. Bunlar dekontlar. ‘Bu belgeler sahte’ diyecekler. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurt dışı şirketin de kayıtlarında da var. Mazottan alınan vergiyi biliyor musun sen? Ona gelince parayı alıyorsun, senin çocukların, enişten, dünürün parayı dışarı götürecek Kılıçdaroğlu konuşmayacak ağzına bant çekecek. Ben bunu yapar mıyım? Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

“BU ŞİRKETİN BÜTÜN KAYITLARI ELİMİZDE”

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çorum’da 17 Kasım 2017’de konuşma yaptım Erdoğan’a bazı sorular sordum. Soruyu okuyorum; ‘Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün vergi cennetlerinde kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun? Yerli ve milli isen bunu cevabımı vereceksin aradan süre geçti tık yok. Kısaca hikâye anlatayım, 1 Ağustos 2011 Man Adası devletinde bir şirket kurulur. Bizim vilayetlerden daha küçük. Belbey LTD şirketi. O şirketin kuruluş senedi de bizde Noter tasdikli onlar yapmış. Bu şirket bir yönetim kurulu toplantısı yapar. Sıdkı Ayan bir kişiden oluşur yönetim kurulu. Adresini de vereyim size Sarıyer’de. Tutanakları bizde. Şirketin sermayesi 1 sterlin. Man Adası devletinin resmi kayıtları var. Sıdkı Ayan bir süre sonra bu şirketi Kasım Öztaş’a devrettiler. Erdoğan soruyorum; Sıdkı Ayan kimdir, tanıyor musun? Bu şirketin bütün kayıtları elimizde. Enişten bu şirkete 2.5 milyon dolar para gönderiyor Belbey şirketine. Kardeşi 2.5 milyon dolar para gönderiyor. 1 sterlinlik şirkete bu parayı neden gönderiyor? Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar para gönderiyor. Mustafa Gündoğan 1 milyon 250 bin, dünür Osman Ketenci 1 milyon 250 bin dolar gönderiyor.”

 
 

DÜN NE OLDU?

* Günlerdir devam etmekte olan malum tartışma, bütün gözleri dün iktidarın ve anamuhalefetin grup toplantılarına çevirmişti.

* Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında kürsüye çıktı, Kılıçdaroğlu’na ağır eleştiriler yöneltti.

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise partisinin grup toplantısında dekont ve swift mesajlarını gösterdi.

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatından ise “iddialar yalan”, “belgeler sahte” açıklaması geldi.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Üretime gitmeyen her yatırım israf
İBB Başkanı Uysal'dan çok tartışılan sözler! Geri adım attı
Temel Karamollaoğlu: Beni Tayyip Bey’in günahına ortak etmeyin
Karamollaoğlu'ndan YSK’nın 500 milyon zarf sipariş iddialarına esprili yanıt: Zarfa ihtiyaç var demek
Kulislerdeki bomba iddia: Erken seçim olacak! MHP lideri açıklayacak
Saadet lideri Karamollaoğlu: İktidar politikasını güncellesin
Karamollaoğlu’ndan ittifak açıklaması: Bir şeyin başına milli eklemekle milli olunmaz
Google'da en çok aranan lider Temel Karamollaoğlu oldu!
Saadet lideri Temel Karamollaoğlu: Sesimize kulak verin
MHPli vekil Kalaycı AKP'ye tepki gösterdi: Şeker fabrikaları zarar etmiyor
AKP'den flaş erken seçim açıklaması
Meclis'te Afrin kavgası çıktı: 3 vekil yaralandı!
Kılıçdaroğlu Erdoğan'a böyle seslendi: Günaydın Recep Bey, günaydın
AKP - Saadet Partisi ittifak görüşmesinde neler yaşandı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz de oyuna geldik!
Saadet’ten uzlaşı ziyaretleri
AK Partili Burhan Kuzu: Partime kırgınım
Mahir Ünal'dan şeker fabrikaları açıklaması: Cumhurbaşkanının müdahalesi söz konusu değil
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: AKP oylarının yüzde 15'ini alabiliriz
Her şeyi İsrail’e vererek barış mı olur!
 
Yeni düzenleme! SGK'ya bildirmeyen yanar
Çiftçiden ağır rapor
Saadet lideri Karamollaoğlu: İktidar politikasını güncellesin
İsmailağa Cemaati'nden 'İslâm'ı güncelleme' açıklaması
Zehir gibi rapor Cargill için yumuşatıldı!
Vatandaşlardan Milli Gazete'ye teşekkür!
Muhammed Emin Yıldırım: İslam, zaman ihtiyarladıkça gençleşen ilahî sistemin adıdır, güncellenmeye ihtiyacı yoktur
NATO'dan flaş Afrin açıklaması! "Türkiye bu ittifakın değerlerini hatırlamalı"
Ankara kulislerinden şok iddia: Erdoğan'dan kurmaylarına erken seçim araştırılsın talimatı
EN ÇOK
Yazarlar
Hayati OTYAKMAZ
MİLLETİMİZİN VAR OLMA CİHADI: ÇANAKKALE
Atilla MEHDİGİL
CHP ne, Kılıçdaroğlu kim?
Mustafa İŞCAN
2 Nisan’a kadar gelir testine gir yüksek borçtan kurtul
Mustafa KAYA
Fabrikada Tütün Sarar…
Feyzullah AYDOĞAN
NİL’DEN ‘ÜMMETİN KALBİNE’ SELAM VAR
Ekrem ŞAMA
Haçlı müttefik olursa
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Güncel Realiteler
Ali Haydar HAKSAL
Hayatın Zor Yanları
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
“Afrin Vietnam Olacak” Diyenlere Cevap “Çanakkale Ruhu” Oldu!
Zeki CEYHAN
Bindiği dalı kesmek!
Mevlüt ÖZCAN
Vaktinde kılınan namaz
Mahmut TOPTAŞ
Uyanıklık yapmayalım
Prof.Dr.Ata ATUN
ABD ile AB’nin ticaret savaşı
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-8: İnsan gerçeğini unutmamak
İsmail Hakkı AKKİRAZ
İslam, tamamlanmış bir din ve düzendir
Mustafa YILDIRIM
Bir gazetecinin serencamı - 1
Burak KILLIOĞLU
Siyaset değer kazanıyor
Şakir TARIM
Canlı şahit olarak Çanakkale
İsmail KILLIOĞLU
Biçim ve öz - II
İbrahim VELİ
Her hasta bekler sabahı
Abdülkadir ÖZKAN
Büyük Şeytan ve işbirlikçileri
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz