29 Rebiü'l-Evvel 1439 | 18 Aralık 2017
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Büyük tartışma
Son günlerde süregelen “yurtdışı hesapları ve para transferleri” tartışması, iktidar ve muhalefetin grup toplantılarına taşındı. Ortaya atılan iddialar ve karşılıklı suçlamalar dün siyasetin gündemine oturdu. Düşük dozajlı açıklamalarla devam eden süreçte dil iyice sertleşti. Taraflar karşılıklı olarak istifa çağrılarını yineledi.
29.11.2017 / 08:22

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel BaşkanıRecep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada yorgun metallerden sonra, kendi adı üzerinden partisindeki iş takibi yapan istismarcıları hedef aldı. Erdoğan dün TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu ve toplantı sonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ERDOĞAN İSTİSMARCILARINDAN RAHATSIZ!

Erdoğan özetle şunları söyledi: “Bürokrasi başta olmak üzere pek çok yerde nerede işinin altından kalkamayan tembellik yapan sorumluluğun yükünü taşıyamayan biri varsa şu tarz ifadelerle işin içinden çıkmak istiyor. ‘Beyefendi öyle istiyor, Cumhurbaşkanımız böyle istiyor, Külliye böyle istiyor.’ Ben birisine bir şey söyleyeceksem, bir konuda tavır koyacaksam, irade beyan edeceksem kimseyi aracı koymama gerek yok. Bunu bizzat kendim yaparım. ‘Beyefendi Cumhurbaşkanı öyle istiyor’ sözü bürokratik oligarşinin şifresi haline dönüştü. Sorun çözme makamında olduğu halde sürekli şikâyet eden suçu başkasına atan bizi bahane ederek kendini temize çıkarmaya çalışan herkes benim gözümde başarısız kişidir. Cumhurbaşkanı olarak işini yapan herkesin en büyük yardımcısı destekçisi olacağım. Önüme gelen her konuda kararımı muhataplarıma olumlu ya da olumsuz ifade etmişimdir. Yıllarca bürokratik oligarşi ile mücadele ettik. Şahsım üzerinden bürokratik oligarşi inşa etmeleri asla kabul edilebilir değil. Hiçbir kurumda hiçbir teşkilatta şahsımın adı kullanılarak kurallar kaideler dışında iş yapılmasına müsaade etmem. Bizzat, ben bir bakanımı, bürokratı aramıyorsam babamın oğlu olsa kapıdan geri koyun.”

DÜNÜRLERİ KARIŞTIRMAK SAÇMALIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun, belge açıklaması hakkında ise, şunları kaydetti: “Kılıçdaroğlu’na ya iddialarını ispat etmesi ya da özür dilemesi çağrısını yaptım. Bununla da kalmadım iddialarını ispat ederse cumhurbaşkanlığını bırakacağımı söyledim, ispat edemezse de kendisinin siyaseti bırakmasını talep ettim. Güya belge açıklayacakmış. Geçmişte defalarca bizimle ilgisi olmadığı ispatlanmış konuları ısıtıp ısıtıp gündeme getirdi. Bu da kendine bir yerlerden bir şeyler gönderiliyor onlarla uğraşıyor. Benim yurtdışına milyonlarca liralık paralar gönderdiğimi söylüyor. Belgesi var mı yok. Meselenin dünürlere kadar götürülmesi saçmalığın dik alası.”

“BANKALARIN RESMÎ KAYITLARI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde kraliyete bağımlı Man Adası’nda

1 sterlin sermaye ile kurulan şirkete para transferleri yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, bütün bu paraların swift mesajlarının ellerinde olduğunu belirterek, “Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurtdışı şirketin kayıtlarında da var” iddiasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde kraliyete bağımlı Man Adası’nda 1 sterlin sermaye ile kurulan şirkete para transferleri yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Man Adası’ndaki şirketin hesabına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın 1 milyon 450 bin dolar gönderdiğini öne sürdükten sonra şöyle devam etti: “4 Ocak 2012; Ahmet Burak Erdoğan 2 milyon 300 bin dolar gönderiyor. Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. ‘Bu beni tatmin etmez’, ‘Bankaların dekontu lazım’ dedim. Bunlar dekontlar. ‘Bu belgeler sahte’ diyecekler. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurt dışı şirketin de kayıtlarında da var. Mazottan alınan vergiyi biliyor musun sen? Ona gelince parayı alıyorsun, senin çocukların, enişten, dünürün parayı dışarı götürecek Kılıçdaroğlu konuşmayacak ağzına bant çekecek. Ben bunu yapar mıyım? Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

“BU ŞİRKETİN BÜTÜN KAYITLARI ELİMİZDE”

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çorum’da 17 Kasım 2017’de konuşma yaptım Erdoğan’a bazı sorular sordum. Soruyu okuyorum; ‘Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün vergi cennetlerinde kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun? Yerli ve milli isen bunu cevabımı vereceksin aradan süre geçti tık yok. Kısaca hikâye anlatayım, 1 Ağustos 2011 Man Adası devletinde bir şirket kurulur. Bizim vilayetlerden daha küçük. Belbey LTD şirketi. O şirketin kuruluş senedi de bizde Noter tasdikli onlar yapmış. Bu şirket bir yönetim kurulu toplantısı yapar. Sıdkı Ayan bir kişiden oluşur yönetim kurulu. Adresini de vereyim size Sarıyer’de. Tutanakları bizde. Şirketin sermayesi 1 sterlin. Man Adası devletinin resmi kayıtları var. Sıdkı Ayan bir süre sonra bu şirketi Kasım Öztaş’a devrettiler. Erdoğan soruyorum; Sıdkı Ayan kimdir, tanıyor musun? Bu şirketin bütün kayıtları elimizde. Enişten bu şirkete 2.5 milyon dolar para gönderiyor Belbey şirketine. Kardeşi 2.5 milyon dolar para gönderiyor. 1 sterlinlik şirkete bu parayı neden gönderiyor? Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar para gönderiyor. Mustafa Gündoğan 1 milyon 250 bin, dünür Osman Ketenci 1 milyon 250 bin dolar gönderiyor.”

 
 

DÜN NE OLDU?

* Günlerdir devam etmekte olan malum tartışma, bütün gözleri dün iktidarın ve anamuhalefetin grup toplantılarına çevirmişti.

* Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında kürsüye çıktı, Kılıçdaroğlu’na ağır eleştiriler yöneltti.

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise partisinin grup toplantısında dekont ve swift mesajlarını gösterdi.

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatından ise “iddialar yalan”, “belgeler sahte” açıklaması geldi.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
Temel Karamollaoğlu: İsrail’in işgalini meşrulaştırıyorlar
İyi Parti'nin ittifak önerisine Saadet Partisi'nden yanıt
Boşa harcayacak 1 dakikamız yok
Meclis'te yine arbede çıktı! Madalya krizi...
MHP'li Semih Yalçın: Baraj tehlikemiz yok, ittifak önemli
AKP'li Elitaş'tan şok hareket! Kürsüde yırtıp attı
Putin'in Ankara Gündemi: Kudüs, Suriye ve Enerji
Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Lozan desteği!
Temel Karamollaoğlu: Hem İsrail’e Hem de ABD’ye nota vereceğiz
Saadet'ten hükümete çağrı: İsrail ile ilişkileri derhal kesin!
CHP'den Kudüs çağrısı: AKP, CHP, MHP'siyle tüm yurttaşlarımızla bu kararın karşısında dimdik durmamız gerekiyor
Erdoğan: Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun?
Kudüs'ü başkent ilan ettiler! Türkiye, ABD'yi kınadı
Başbakan Yıldırım: ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı hukuk dışı olacaktır
Baraj kartıyla ittifak!
Saadet Lideri Karamollaoğlu: NATO’ya mahkûm değiliz
Devlet Bahçeli gizli toplantıda açıkladı: Bir sırrı var, sabredin
Temel Karamollaoğlu: BOP’un parçası olduk huzurumuz bozuldu
Muharrem İnce: Kendileri IMF’ye borç verecek kadar çalmışlar
Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş açıklama: ABD'yi uyardık!
 
Filistinli engelli Ebu Süreyya'nın son sözleri: "Bu toprak bizim, teslim etmeyeceğiz"
Ronaldo'dan işgalci İsrail'e unutulmaz cevap: Katillerle forma değiştirmem
Kudüs'ün doğusu da, batısı da, kuzeyi de, güneyi de İslam'ındır
Amerika'dan flaş açıklama! Masaya oturmaya hazırız
Rusya resmen duyurdu! Suriye'den çekiliyoruz
Putin'in Ankara Gündemi: Kudüs, Suriye ve Enerji
Direnişin sembolü Fevzi el-Cüneydi'den haber var
Türkiye ayakta! Katil İsrail, kahrolsun ABD
Erbakan Hoca'nın yıllar önce yaptığı ikaz: Kudüs'ün başkent ilanı sonrası planlanan küstah adım!
EN ÇOK
Yazarlar
Ekrem ŞAMA
Büyük fotoğraf netleşiyor
Mustafa KAYA
Yenikapı - Kudüs Notları
Atilla MEHDİGİL
Kudüs Zarrab’ın susturulmasının bedeli mi?
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Feyzullah AYDOĞAN
KUDÜS DAVASI ÜMMETİ BİRLEŞTİRECEKTİR
Şeref KAÇMAZ
ORTA DOĞU’DA OYNU – YORUM
Mustafa İŞCAN
4-B’den engelli emeklilik
Hayati OTYAKMAZ
CİHAD VE ŞEHÂDET HAKKINDA İSLÂM BÜYÜKLERİNİN SÖZLERİ
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Üzücü Sorular
Ali Haydar HAKSAL
Irkçı Emperyalizme Karşı Ortak Ses ve Maduro
Abdullah AKÇAY
Düşünmek herkese iyi gelecek !..
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
ABD’nin Suriye’de Bir Değil, Birden Fazla İşi Varmış!
Zeki CEYHAN
İstikrar sağlıyorlarmış!
Mevlüt ÖZCAN
Gençler Kur’an’da böyle tanıtılıyor
Mahmut TOPTAŞ
İlim, ibadet, siyaset, ticaret
Prof.Dr.Ata ATUN
Ankara’da söylenmeyenler
Prof. Dr. Burhanettin Can
Ümmet Şuurunun Yeniden İnşası-1: Geçmişe Takılıp Kalmayıp İleriye Bakma Zamanı
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Kur’an’da Kadın
Mustafa YILDIRIM
İçi boşaltılan kavramlar – 4: İmam hatip
Burak KILLIOĞLU
Kudüs’e uzanan eller…
Şakir TARIM
Yenikapı’daki Kudüs Direnişi Unutulmaz
İsmail KILLIOĞLU
Çiftçi ve Toprak
İbrahim VELİ
Hak talep eden “sivil toplum”dur
Abdülkadir ÖZKAN
ABD, Suriye’de DEAŞ ordusu kuruyor
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz