4 Cemaziye'l-Evvel 1439 | 21 Ocak 2018
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
İlahi adalet tecelli etti
İftira ve kumpas 175 gün sonra çöktü! Mustafa Yaman artık özgür... Hukuksuz bir şekilde 6 Temmuz’da gözaltına alınan ve 7 Temmuz’dan beri tutuklu bulunan Milli Görüş hareketinin sadık neferlerinden Mustafa Yaman, 175 gün sonra tahliye edildi. Mustafa Yaman, tahliye olduktan sonra evine dahi uğramadan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’na geçerek önce bir basın açıklaması yaptı, yönetim kurulu toplantısına katıldı.
29.12.2017 / 08:07

Hukuksuz bir şekilde 6 Temmuz’da gözaltına alınan ve 7 Temmuz’dan beri de tutuklu bulunan Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mustafa Yaman 175 gün sonra özgürlüğüne kavuştu. AnkaraCumhuriyet Başsavcılığının, 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirildiği tespit edildiğini açıklamasından sonra, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının dünkü kararından sonra ara karar açıklayarak Mustafa Yaman’ın tahliyesine karar verdi. Metris Cezaevi önünde ailesi ve ömrünü vakfettiği Milli Görüşçü arkadaşları tarafından karşılanan Mustafa Yaman, evine gitmeden Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’na giderek, il yönetim kurulu toplantısına katıldı.

FETÖ İLE BİZ ASLA YAN YANA GELEMEYİZ

Bylock iddiası ile 175 gündür suçsuz yere tutuklu olarak yargılanan Saadet Partisi İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Yaman özgürlüğüne kavuştu. 6 ay sonra gelen adalete ilişkin Saadet Partisi İstanbul il binası önünde bir açıklama yapan Yaman, “Biz her zaman FETÖ ile ayrı olduk. Bu ayrılık da büyük bir fikir ayrılığıydı. Bunlara karşı hep beraber mücadele edelim. Herkesin bu konuda sorumluluk alması gerekiyor. Medya kendini geri çekmesin. Bu mücadele, ülkemizin devamlılığının zaruri şartıdır. Çünkü adaletin olmadığı yerde devlet de ayakta duramaz” diye konuştu.

MİLLİ GÖRÜŞ’TEN FETÖ’CÜ ÇIKMAZ

Mustafa Yaman’ın tahliyesinden sonra bir basın açıklaması yaparak kararı değerlendiren Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “Yargı makamlarını bu yanlış karardan döndükleri için tebrik ediyorum. Biz Milli Görüşçüyüz. Milli Görüş’ten FETÖ’cü çıkmaz. Bizler Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın hakiki talebeleriyiz. Hocamız bize “Bu adamların okullarına çocuklarınızı verirseniz ABD’ye asker olarak yetişirler” dediğinde biz kendisini dinledik ve itaat ettik. Biz arka bahçeden kaçanlardan değiliz” dedi.

TÜRKİYE’DE BU YAPIYA EN UZAK İNSANLARIZ...

Saadet Partisi İstanbul Başkanlığı önünde açıklama yapan Mustafa Yaman karışıkduygular içerisinde bulunduğunu ve hala şaşkın olduğunu belirtti. Yaman, “Anlamsız bir şekilde 6 ay hapishanede kaldım. Kendime bir pay biçmeyeceğim ama dünya görüşüm, şuan önünde bulunduğum kurum itibariyle Türkiye’de bu yapıya en uzak insanlardan biriyim. Saadet Partili oluşumdan dolayı bu yapıya en uzak insanlardan biri olmama rağmen bunları yaşamak beni şaşkınlığa uğrattı” dedi.

“HER ZAMAN ADALET MÜCADELESİ VERDİK”

Her zaman adalet mücadelesi verdiklerini belirten Avukat Mustafa Yaman, “Hukuki Araştırmalar Derneği İstanbul Şube Başkanıyım. İş arkadaşlarımızla beraber, Saadet Partimizle biz zaten insanların mağduriyete uğramaması için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. Bundan sonra da daha fazla çalışacağız. Bu konuda ‘Sadece bir siyasi partiye, sivil toplum kuruluşuna, medyaya görev düşüyor’ dersek yanılırız. Bütün millet olarak sorumluluklarımızın farkına varıp sorumluluklardan kaçmamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BUNLARA KARŞI HEP BERABER MÜCADELE EDELİM”

FETÖ ile her zaman ayrı olduklarının altını çizen Yaman “Bu yapılarla neden ayrı olduğumuzun da farkına varmamız gerekiyor. Bu yapının başındaki adam ağlıyor diye, böyle cılız sebeplerle karşılarında olursak bu doğru bir karşı duruş olmaz. Doğru bir karşı duruş, fikriyatla karşı olmak, ülkemizi ne zarar verdiklerini tespit ederek karşı olmak demektir. Bunlara karşı hep beraber mücadele edelim. Medya kendini geri çekmesin. Bu mücadele ülkemizin devamlılığının zaruri şartıdır. Çünkü adaletin olmadığı yerde devlet de ayakta duramaz” diye konuştu.

TAHLİYE KARARI

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının dünkü kararından sonra ara karar açıklayarak Mustafa Yaman’ın tahliyesine karar verdi. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Sanık Mustafa Yaman’ın güncellenen ByLock listesinde adının listeden çıkartıldığı, dosyada yüklenen suça ilişkin başkaca bir iddia ve delil bulunmadığı görülmekle sanığın müsnet suçtan bihakkın tahliyesine, başka bir suçtan tutuklu ya da hükümlü değil ise gereği için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazılmasına, dosya üzerinden yapılan inceleme sonucu itiraz yolu açık olmak üzere oy birliği ile karar verildi.”

GECİKMİŞ ADALET, ADALET DEĞİLDİR

Avukat Mustafa Yaman’ın Saadet Partisi İstanbul il Başkanlığı önündeki açıklamasından sonra Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim de bir açıklama yaptı. Sevim, “Yargı makamlarını bu yanlış karardan döndükleri için tebrik ediyorum. Yanlış hesap Bağdat’tan döner diye bir atasözümüz vardır ya tıpkı onun gibi yanlış hesap 7 aylık bir gecikme ile Türk yargısından geri dönmüştür. Unutulmaması gereken şudur ki gecikmiş adalet, adalet değildir. Yanlış tutumlarla, yanlış yaklaşımlarla ortaya konulan hatalar zinciri başta Mustafa Yaman kardeşim olmak üzere onlarca kişinin hayatını olumsuz etkilemiştir. İnsanlığın tecrübesi ile oluşan adaletin temel prensiplerine sımsıkı sarılmak her zaman için çözümdür. Nedir bu adaletin temel prensipleri; Birincisi; “beraet-i zimmet asıldır” yani bir kişinin suçu ispatlanana kadar, suçsuz olduğunun kabul edilmesi gerekir. İkincisi ise; hukuk kurallarının herkes için eşit olarak işletilmesi gerekir. Hukuk gözünde akraba, dost, zengin, fakir olmaz. A şahsı için uygulanan ne varsa B şahsı için de uygulanması gerekir.” dedi.

FETÖCÜLERLE BERABER KALMAYI REDDETTİ

Geçtiğimiz ay hâkim karşısına çıkan Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Yaman, buradaki ifadesinde “Bunlarla beraber kalmak istemediğim için dilekçe verdim ve tecritteyim. Gardiyanlar bile biliyor benim suçsuz olduğumu. Toplumun, devletin her kesiminden insan, ‘Bizde Bylock çıkar, Mustafa Yaman’da çıkmaz’ diyor. Binlerce insan bizim bu olaya uzak olduğumuzu zaten biliyor” diye konuşmuştu.

BiZ ARKA BAHÇEDEN KAÇANLARDAN DEĞİLİZ

 

“Bylock değil Bylock içerisinde ki yazışmalar suç unsuru sayılsın” diyen Sevim, “Böylece adalete olan güven daha da artacak ve haksızlıklar önüne geçilecektir. Mustafa Yaman bey kardeşim bir Perşembe günü delilsiz ve dayanaksız bir şekilde gözaltına alındığında biz şunu dedik: Biz Milli Görüşçüyüz. Milli Görüşten FETÖ’cü çıkmaz. Biz Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın hakiki talebeleriyiz. Hocamız bize “bu adamların okullarına çocuklarınızı verirseniz ABD’ye asker olarak yetişirler” dediğinde biz kendisini dinledik ve itaat ettik. Biz arka bahçeden kaçanlardan değiliz. Biz bu örgütün dış mihrakların kuklası olduğunu anladık. Bütün hayatımızı bu gibi yapılarla mücadele etmek için feda ettik. Bu duygularla Mustafa Yaman kardeşime geçmiş olsun diyorum. Ailesine sevenlerine göz aydınlığı olsun diyorum. Ve Saadet Partisi olarak kendileri ile aynı mücadeleyi vermenin mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Darısı geride kalan haksız yere hapis yatan bütün vatandaşlarımızın başına olsun.” ifadelerini kullandı.

milli-gazete-hapishane-arkadasim-1514488045.jpg?r=ec9901426bf1ded118b268034fe86648
MİLLÎ GAZETE, HAPİSHANE ARKADAŞIM

Saadet Partisi İstanbul İl Yönetimi toplantısı öncesi Millî Gazete Muhabiri Furkan Erten’e konuşan Avukat Mustafa Yaman, “Millî Gazete benim hapishane arkadaşım, hücre arkadaşım. Hapishanede bir tek Millî Gazetem vardı. Arkadaşlarımın ilan verdiği günkü gazete bana hediye oldu. O gün çok mutlu olmuştum” dedi.

    

0 Yorum

Diğer Haberler
İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Meteoroloji tarih verdi
Daha da Cesaretlendim!
Çapa ve Haseki’nin durumu ağır
Trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili flaş yorum! Motor...
Suçlu bulunamadı
Taşeron işçiler için son gün!
O meslekler 35 yaşına kadar askerlik yapmayacak
Meteoroloji hava tahmini revize etti! İstanbul'a kar geliyor
Dağlarda kırmızı alarm! Son 44 yılın kuraklığı...
Silivri'de köylüleri azarlayan görevli açığa alındı
Çorum Valisi Kılıç: Çoban ithal edeceğiz
Ve tarih verildi! İstanbul'a kar yağışı geliyor...
Meteoroloji tarihi verdi! İstanbul'a kar geliyor...
Sağlık teknikerleri üvey evlat mı?
Resmi Gazete’de yayımlandı! Şehir merkezine otomobil sınırı
Zorunlu sapkınlık
3. havalimanında flaş değişiklik! 35 metre kaydı
TSK'da at etinden sonra yeni bir sağlık skandalı!
Kocaeli'de korkutan yangın! Alev alev yanıyor
Türkiye'nin yeni deprem haritası! İstanbul risk altında
 
Tillerson: Türkiye'nin PKK kaygılarını anlıyoruz
Trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili şok iddia! Pilot yanlış butona bastı
Türkiye'den ABD'ye sert yanıt: ''Bölgede kaos olur''
Bakanlık düğmeye bastı! 6 milyon 300 bin araca ceza yağacak
Saadet lideri Karamollaoğlu: Hükümet uzaklaştırıyor, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı çıkaracağız
Yeni KHK yayımlandı! 1823 kişi göreve iade edildi
2 bin 168 kişi incelendi! KHK ile görevlerine iade edilecek
Kimine bayram kimine hüsran!
ByLock mağdurları için yeni KHK çıkarılacak, 2 bin kişi faydalanacak
EN ÇOK
Yazarlar
Feyzullah AYDOĞAN
MÜŞTEREK KARARLAR ALMAK MÜMKÜN MÜ?
Hayati OTYAKMAZ
DOSTLUK ÖRNEĞİ
Mustafa KAYA
‘Bildiğiniz Gibi Değil’
Atilla MEHDİGİL
Cevabım biraz ağır olacak!
İshak BEYAZAY
Anka kuşu sandıklarımız
Ekrem ŞAMA
Ordumuz ve şehitlerimiz
Şeref KAÇMAZ
YORUMLU-YORUM
Mustafa İŞCAN
Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek
Alıntı Yazılar
Mehmet Şevket EYGİ
Güvenlik sorunları
Ali Haydar HAKSAL
Sevgi ve Merhamet Dili
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL
Pardon, ABD Dünyanın “Yeni” Katili mi?
Zeki CEYHAN
Hâlâ anlayamamışlar mı?
Mevlüt ÖZCAN
Misafire İkram ediniz
Mahmut TOPTAŞ
“Küfrün önderleriyle savaşın”
Prof.Dr.Ata ATUN
KKTC seçimlerinden aldığım mesaj
Prof. Dr. Burhanettin Can
Türkiye’nin “Bağışıklık Sisteminde” (“İmmün Sistem”) Sorun Var-3:
İsmail Hakkı AKKİRAZ
Hangi kadın
Mustafa YILDIRIM
Okumak ve okuduğunu anlamak
Burak KILLIOĞLU
Hep reaksiyon, hep reaksiyon…
Şakir TARIM
Türkiye AB’ye mahkûm mu?
İsmail KILLIOĞLU
...Dolayısıyla
İbrahim VELİ
İttifak mı 3. yol mu?
Abdülkadir ÖZKAN
ABD açıklamaları oyalamaya yönelik
 
Ana Sayfa Günün Haberleri Yazarlar TÜRKİYE POLİTİKA EKONOMİ SPOR DÜNYA SAĞLIK & YAŞAM EĞİTİM BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Copyright © 2011 TV 5 HABER
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz